конспекти уроків з укр. літератури




                      7 клас

Тема:            Андрій Чайковський «За сестрою»
Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство запорізьких козаків.
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно - художній зміст повісті, розкрити образи козаків їхні звичаї та традиції, дати визначення героїко - романтичної повісті та поняття романтичний герой; розвивати навички роботи з текстом, характеризування образів виділення головного; висловлювати власну думку про прочитане; виховувати на прикладі образів козаків лицарські чесноти, віру в перемогу добра й справедливості; розуміння того, що за щастя треба боротися, що необхідно готувати себе до життєвих випробувань
 «Через моря, ліси, степи й долини
Де калиновий цвіт і солов'їний спів
Через літа й століття всюди лине
Крилата й горда слава козаків.»
                                                          Хід уроку
І .Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Діти,  сьогоднішній урок ми розпочнемо  з прослухування української козацької пісні.
Козацька пісня.  ( Тінь сонця "Їхали козаки" )
Слово вчителя
Пісня допомогла нам сягнути ще раз у добу Козаччини. Мабуть, дехто з вас назвав би свого пращура козаком. Кожен свідомий українець називає себе нащадком і спадкоємцем козаків. То хто такі козаки? Ось про це і поговоримо на цьому уроці.
 Тож запишіть тему уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Слово вчителя
Слово козак  турецького походження і означає «вільний чоловік» , «безстрашний вояк». Перші відомості в джерелах про козаків відносяться до кінця ХV ст..

1. Робота з ілюстрацією до картини С. Васильківського «Козак в степу. Тривожні ознаки»
- Чому вона має таку назву? Про що це свідчить?

2. Бесіда.
- Чи доводилося вам бувати у степу? Що ви відчували там?
 Андрій Чайковський приводить свого героя і читача у степ. (Учитель виразно читає початок ІІ розділу від слів „Що це? Невже степ, про який у піснях співають?” до „… ні імені їх, ні відкіля вони взялися”).
 Символом чого у повісті є степ? ( символ волі, простору, мужності)
- Саме тут, у степу, біля Свиридової могили, збірного місця козаків, Павлусь зустрічається із запорожцями.Познайомимося із ними.
ІV. Опрацювання нового матеріалу
 1. Бесіда
- Хто є представниками українського козацтва у творі?
 (Родина Судаків, Семен Непорадний, Андрій Недоля, Остап Тріска, дід Панас).
- Що їх об’єднує? (Дружба, єдина мета, взаємодопомога, розуміння одне одного).
- Чому козаки намагаються досягти своєї мети, хоча це і досить складно?
- За якими правилами живуть козаки? (Відповіді у формі гри , коли діти записують правила і приклеюють їх на клейноді,  наприклад:
* вірно служити народу, обороняти його від будь-якого ворога;
* допомагати один одному;
* бути чесним, благородним, відповідальним, мужнім;
*стійко втримувати труднощі;
*дотримуватися клятви).
- Яким у творі зображений рід Судаків?
- Кого із січовиків автор описує найбільш детально? ( Знайдіть описи у тексті і зачитайте)
 Що можна сказати на основі цих описів про ставлення письменника до своїх героїв
 Переказ яскравих епізодів
- Розкажіть про бій козаків із татарами (розділ ІV). Чому татари були впевнені у своїй перемозі? Про що свідчить перемога козаків?
- Як ставилися запорожці до зрадників свого народу? За що і як було покарано харциза Карима?
2. Складання таблиці характеристики персонажів.
- Спробуємо „намалювати” портрет козаків. Для цього заповнимо таблицю цитатами з повісті. Робота у парах. ( Самостійно)
Звичаї козаків
Здібності
Духовні якості
3. Озвучення напрацювань. Словесний портрет козаків.
Учитель допоможе семикласникам зробити висновок про те, що козаки уособлюють чесність, вірність, відвагу, силу, героїзм, віру в Бога, готовність обороняти свою віру та свій народ навіть ціною власного життя. Це справжні патріоти.
Форум «Хто він – патріот?»
Учитель. Сьогодні ми часто говоримо про патріотизм як про почуття, яке звеличує кожну людину, облагороджує її, наповнює змістом її життя.
Гра «Так - ні»
Учитель. Давайте разом поміркуємо, кого можна вважати патріотом, а кого – ні.
Твердження, які потрібно підтердити (так) або спростувати (ні).
Стверджувальні поняття вивішуємо на дошку.
- Патріот любить і шанує свою рідну землю.
- Патріот захищає свою Батьківщину; готовий віддати за неї своє життя.
- Патріот завжди у всьому шукає вигоду для себе.
- Патріот піклується про збереження природи рідного краю.
- Патріот ніколи не зрадить своєї Батьківщини.
- Патріот критикує інші країни і народи.
- Патріот шанує історичне минуле своєї Батьківщини.
- Патріот поважає своїх співвітчизників; шанує їхню працю.
- Патріот свято шанує свій рід, свою родину; любить, турбується про своїх рідних.
Проблемна ситуація
Учитель.  Коли Павлусь, рятуючи сестру Ганну від татарської неволі, допоміг Девлет-ґірею повернути сина Мустафу з козацького полону, вдячний хан запропонував хлопчику і його сестричці залишитися у нього, хотів прийняти їх за своїх дітей.
«– Ви сказали правду, тепер я хочу додержати моє слово, нагородити вас. Чого бажаєте? Коли хочете, оставайтеся з нами. Прийміть нашу віру, я вас за своїх дітей прийму.
– Спасибі тобі, могутній пане. Нічого не бажаємо, лиш волі... Пусти нас...
– Хіба вам зле в мене?
– Нам тут добре, та за Україною нам сумно... Хочемо своїх бачити...
– Хай буде по-вашому! Їдьте додому…».
Проблемне питання.
Якщо пригадати, що Павлусю та Ганнусі нікуди було повертатися в Україні (хату спалили тататри, все добро розграбували, матір та діда вбили), то виникає питання: а може краще було б дітям залишитися у Бахчисараї, де б їх шанували як дітей хана, де б вони жили у достатку?
Висунення гіпотези. «Коло ідей». Висловіть свої припущення, чому Павлусь і Ганнуся наполегливо хотіли повернутися на Батьківщину?
Діти приходять до висновку, що братик і сестричка – патріоти України, люблять свою землю, шанують християнську віру, ненавидять татар – ворогів своєї країни.


V. Підбиття підсумків
Складання сенкану до слова «Козак»
                                        Козак
 Мужній                    сміливий                      безстрашний
                        Козак боронить рідний край
                Боронить                    захищає
                                    Патріот
 «Незакінчене речення»: «А. Чайковський у своєму творі «За сестрою» намагався показати…, нагадати…, закликати…».
Домашнє завдання.
1. Дочитати твір.
2. Написати есе на тему «Які риси характеру я намагатимуся виховувати у собі».
За бажанням: 1. Намалювати ілюстрації до твору.
                          2. Скласти ребус чи кросворд.
VІ. Висновок учителя.
По-різному складається кожного доля, незалежно у який час ти живеш. Та честь, відданість, мужність, благородство цінувались завжди. І як хочеться, щоб ми були гідними наших пращурів, а не перекотиполем чи полин-травою у нашім краї, у нашому домі, у наших сім’ях. Любіть життя! (На слайдах козаки сучасності (різного віку), їхні змагання.  Супровід - «Козацький марш»)

Комментариев нет:

Отправить комментарий